Prva sesija projekta "Škole bez granica" uspješno je održana uz prisustvo nastavnika i stručnih saradnika iz četiri srednje škole: Srednje škole Konjic, Srednje škole Jablanica, Srednje strukovne škole Ruđera Boškovića iz Ljubuškog i Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda. Projekat, koji implementira proMENTE socijalna istraživanja, finansiran je od strane Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

Ciljevi projekta "Škole bez granica"
Projekat je usmjeren ka osnaživanju nastavnika, učenika, škola i zajednica da kroz zajedničke školske akcije promovišu empatiju, toleranciju, međusobno uvažavanje i solidarnost. Radionica je postavila temelje za razvijanje komunikacijskih i saradničkih vještina, kao i za unapređenje nastavne prakse i stvaranje profesionalnih zajednica nastavnika.

Tok i sadržaj radionice
Prva od šest planiranih radionica započela je predstavljanjem programa i upoznavanjem učesnika, gdje su nastavnici kroz interaktivne aktivnosti dijelili svoju motivaciju za učestvovanje i očekivanja od projekta. Ova razmjena omogućila je stvaranje pozitivne atmosfere i ohrabrila učesnike za dalji rad na projektu.

Fokus na nastavničko vodstvo
Jedan od glavnih ciljeva radionice bio je upoznavanje nastavnika s konceptom nastavničkog vodstva. Učesnici su, kroz razmjenu primjera iz ličnog iskustva, diskutovali o tome šta znači biti nastavnik-voditelj promjena u školskom okruženju. Također su kroz vinjete i rad u grupama identificirali faze razvojnog procesa i razmijenili ideje o vođenju promjena u školama.

Planiranje budućih aktivnosti
Radionica je završila planiranjem razvojnog rada svakog učesnika, s naglaskom na promicanje tolerancije, borbu protiv stereotipa, solidarnost i međusobno uvažavanje, kao i teme poput zaštite okoliša i volontiranja. Nastavnici su dobili zadatak da kreiraju okvirne akcione planove za svoje projekte, usmjereni ka razvoju suradničkih vještina i izgradnji pozitivnih odnosa među učenicima.

Prva radionica označila je početak jednogodišnjeg rada na osnaživanju nastavnika kao lidera u razvoju školske kulture koja podržava raznolikost i međusobno uvažavanje. Sljedeće sesije biće prilika za nastavak razvijanja nastavničkih kapaciteta i provedbu školskih akcija koje će doprinositi pozitivnim promjenama unutar školske zajednice.

Objavljivanje ovog članka je dijelom finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.