Prva sesija projekta "Škole bez granica" uspješno je održana uz prisustvo nastavnika i stručnih saradnika iz četiri srednje škole: Srednje škole Konjic, Srednje škole Jablanica, Srednje strukovne škole Ruđera Boškovića iz Ljubuškog i Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda. Projekat, koji implementira proMENTE socijalna istraživanja, finansiran je od strane Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

Ciljevi projekta "Škole bez granica"
Projekat je usmjeren ka osnaživanju nastavnika, učenika, škola i zajednica da kroz zajedničke školske akcije promovišu empatiju, toleranciju, međusobno uvažavanje i solidarnost. Radionica je postavila temelje za razvijanje komunikacijskih i saradničkih vještina, kao i za unapređenje nastavne prakse i stvaranje profesionalnih zajednica nastavnika.

Tok i sadržaj radionice
Prva od šest planiranih radionica započela je predstavljanjem programa i upoznavanjem učesnika, gdje su nastavnici kroz interaktivne aktivnosti dijelili svoju motivaciju za učestvovanje i očekivanja od projekta. Ova razmjena omogućila je stvaranje pozitivne atmosfere i ohrabrila učesnike za dalji rad na projektu.

Fokus na nastavničko vodstvo
Jedan od glavnih ciljeva radionice bio je upoznavanje nastavnika s konceptom nastavničkog vodstva. Učesnici su, kroz razmjenu primjera iz ličnog iskustva, diskutovali o tome šta znači biti nastavnik-voditelj promjena u školskom okruženju. Također su kroz vinjete i rad u grupama identificirali faze razvojnog procesa i razmijenili ideje o vođenju promjena u školama.

Planiranje budućih aktivnosti
Radionica je završila planiranjem razvojnog rada svakog učesnika, s naglaskom na promicanje tolerancije, borbu protiv stereotipa, solidarnost i međusobno uvažavanje, kao i teme poput zaštite okoliša i volontiranja. Nastavnici su dobili zadatak da kreiraju okvirne akcione planove za svoje projekte, usmjereni ka razvoju suradničkih vještina i izgradnji pozitivnih odnosa među učenicima.

Prva radionica označila je početak jednogodišnjeg rada na osnaživanju nastavnika kao lidera u razvoju školske kulture koja podržava raznolikost i međusobno uvažavanje. Sljedeće sesije biće prilika za nastavak razvijanja nastavničkih kapaciteta i provedbu školskih akcija koje će doprinositi pozitivnim promjenama unutar školske zajednice.

Objavljivanje ovog članka je dijelom finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

U školskoj 2024/2025 godini nastavlja se obuka nastavnika – voditelja promjena, ovaj put kroz projekt „Škole bez granica“, koji provodi organizacija proMENTE u četiri srednje škole u Bosni i Hercegovini: Srednja škola Konjic, Srednja škola Jablanica, Srednja strukovna škola Ruđera Boškovića Ljubuški i Srednja škola Antuna Branka Šimića Grude.

Cilj projekta je osnažiti profesore, učenike, škole i zajednice da kroz saradničke školske projekte planiraju i provode male „školske akcije“. Krajnji cilj ovih aktivnosti je promicanje i razvoj empatije, tolerancije, međusobnog uvažavanja, solidarnosti te komunikacijskih i saradničkih vještina. Kroz pristup „obuke i akcije“ projekt takođe teži razvijanju vještina nastavnika u prepoznavanju izazova u nastavnoj praksi, pronalaženju rješenja i vođenju procesa unapređenja nastave u njihovim školama.

 Na razini škola, projekt podstiče stvaranje mreža škola kao profesionalnih zajednica nastavnika koje će surađivati na zajedničkim ciljevima.

Radujemo se intenzivnom radu s oko četrdeset nastavnika, stručnih saradnika i učenika koji će kroz ovaj projekt rješavati profesionalne izazove i provoditi školske akcije usmjerene na razvoj empatije, solidarnosti, tolerancije, međusobnog uvažavanja, kao i na unapređenje komunikacijskih i saradničkih vještina.

Uskoro više informacija i lijepih priča iz škola.

 

 

Objavljivanje ovog članka je dijelom finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.

Nakon provedbe programa Nastavničko vodstvo u sklopu projekta Obrazovanje za pravično društvo koji se provodi u 18 osnovnih škola širom Bosne i Hercegovine, nastavnici sudionici programa su napisali priče o razvojnim projektima koje su u svojim praksama proveli u školskoj 2014/15. godini. Nastavnici svih škola su napisali ukupno 199 priča, a odabrane priče objavljujemo u brošuri Priče iz učionice.

Brošura sadrži 17 priča nastavnika koje govore o različitim izazovima sa kojima su se suočili u svojoj praksi, aktivnostima koje su proveli kako bi riješili te izazove te rezultatima i utjecajima koje su postigli kroz te aktivnosti. Priče govore o tome kako pojedini nastavnici potiču motivaciju učenika za učenje pojedinih predmeta, kako razvijaju prijateljstvo među učenicima, kako unaprjeđuju suradnju sa roditeljima i sl.

Projekat Obrazovanje za pravično društvo realizira se od 2013. godine uz podršku USAID-a i FOD BiH, u partnerstvu Step by Step-a i proMENTE socijalna istraživanja.

Brošuru možete pronaći ovdje

altNastavnici, voditelji promjena, nastavljaju raditi na unaprjeđenju kulture, politike i prakse svojih škola, i pritom potičudruge nastavnike da budu voditelji promjena u svojim razredima.
 
Nastavnice i trenerice Nastavničkog vodstva Amela Mržljak i Edina Dizdarević su 28. januara 2016. godine, u OŠ "25. novembar" u Velikoj Kladuši, održale prvu sesiju Nastavničkog vodstva za nastavnike/ce koji ranije nisu učestvovali u ovom programu. Sesiji je prisustvovalo šest nastavnika/ca. Nastavnici ove škole upućeni su u pojmove Nastavničkog vodstva i razvojnog projekta, o načinima implementacije istih u svakodnevni rad ali i o svim drugim mogućnostima koje razvojni projekat pruža.
 
Nastavnice Edina i Amela prošle su program Nastavničkog vodstva u 2014/15. godini, a na Treningu za trenere koji je održan u Konjicu u periodu 04.-06.12.2015. godine, nastavnice su osnažene da budu mentori najmanje jednom/oj kolegi/ci u školi, na način da im budu podrška u kreiranju i vođenju razvojnog projekta.
 

U aprilu 2015. godine, HertsCam, nezavisna organizacija posvećena razvoju i realizaciji međunarodnog programa podrške za nastavničko vodstvo, dobila je akreditaciju za dvogodišnji master studij. Ovaj studij je prvi master studij kojeg, umjesto akademskog univerzitetskog osoblja, u potpunosti vode nastavnici praktičaričlanovi HertsCam Mrežekoji su prošli kroz program Nastavničkog vodstva. Master studij validiran je od strane Univerziteta Hertfordshire.

Nastavnici su ti koji su u najboljoj poziciji da rade s drugim nastavnicima na istraživanju, oplemenjivanju i postajanju nacionalnim stručnjacima u pojedinim područjima njihove prakse. Njihovo istraživanje ima potencijal da ostvari utjecaj daleko izvan okvira škole, što je HertsCam širom Evrope već i zabilježeo. Validacija novog master studija čvrsto je zasnovana na ideji da znanje može biti kreirano kroz vodstvo razvojnog rada i oblikovano kroz kritičko pisanje narativa u kontekstu umrežavanja. Ovo je alternativa uobičajenoj ideji produkcije znanja isključivo kroz istraživanje.

Optimistične vijesti za nastavničku profesiju

Ovaj master studij predstavljaakademsku validaciju uloge nastavnika kao lidera ali i pristup znanju koji dovodi u pitanje tradicionalnu hijerarhiju unutar obrazovnog sistema. Pojava ovog programa koji otvoreno nastoji mobilizirati nastavnike i druge obrazovne praktičare kao agente promjeneizazov je negativnom razmišljanju u pogledu nastavničke prakse, te zahtjeva preuzimanje vlasništva nad praksom i strukom nastavnika od strane istih, kaopreuzimanje odgovornosti za rješavanje pitanja sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Education International, globalna asocijacija udruženja nastavnika, objavila je vijest o pokretanju HertsCam master studija, a u toku su i pregovori za pokretanje internacionalnog programa sa partnerima u većem broju zemalja.

Trenutno se realizira program master studija za prvu generaciju polaznika, a uskoro će biti objavljen poziv i za generaciju 2016. Više o programu možete naći na web stranici HertsCam mrežehttp://www.hertscam.org.uk/the-hertscam-med.html

 

Izvorhttp://www.educationincrisis.net/blog/item/1274-a-call-to-action-and-a-cause-for-optimism-hertscam-the-first-uk-med-course-run-by-teachers-for-teachers

Prevela i prilagodila: O.Č.